Ana Sayfa Basından “MAVİ BİR İZ BIRAKTI YAŞAMIMDA MAVİ ZAMANLAR” / VARLIK DERGİSİ

“MAVİ BİR İZ BIRAKTI YAŞAMIMDA MAVİ ZAMANLAR” / VARLIK DERGİSİ

0 316

Bazı kitaplar vardır, okur unutursunuz; hiç iz bırakmaz geride. Bazen de, işte böyle bir roman çıkagelir, mavi bir iz bırakır yaşamınızda. Öyle bir iz ki, yaşam boyu mavi gökyüzünün sonsuzluğunu, mavi denizin büyüsünü çizer yüreğinize; her an yeni yaratılara, yeni coşkulara kapılacak gibi durmadan kabarıp köpüren sevinçlere hazırlar sizi…

Mavi Zamanlar, Tudem’in 2003 yılında açtığı ve Türkiye’nin her tarafından 300’ü aşkın yazarın masallarla, öykülerle, romanlarla, üstelik birkaç dosyayla birden katıldığı bir yarışmada, roman dalında birincilik ödülüne layık görülen bir yapıt. Hani her ödül kazanan kitabın ardında başka manalar aramak modadır ya, bu modayı izleyenleri büyük bir düş kırıklığı bekliyor bu kez. Çünkü belli ki, Mavi Zamanlar, dilinin, kurgusunun, temasının ve bütünlüğündeki kalıcılığının akıyla almış birinciliğini…

Lezzetli bir çikolata parçasını ağzınızda bir kez eritmişseniz, artık onun verdiği hazzı unutmak mümkün olmaz… Akla geldikçe, beyin harekete geçer, lezzeti kapıp getirir yine anılardan. İşte bende böylesi bir iz bırakan birkaç kitaptan biri oldu, Mavi Zamanlar… Ve şimdi romanın, kitapçılarda bir “kuş uçumu kadar yakın” olması bile heyecanlandırıyor beni.

Okullararası öykü yarışmasında derece alan dört gencin ödülü, arkeolojik kazı alanında bir haftalık tatildir. Allianoi kazı bölgesi, çok yakında barajların gölet alanı ortasında kalacaktır; bu nedenle, bir grup arkeolog, binlerce yıllık tarihi, sular altında kalmadan önce elden geldiğince kurtarmaya çalışmaktadır. Birce, Aktan, Işıl ve Sevilay, işte bu bölgede konuk olacak, kazıları izleyecek, binlerce yıllık tarihi kalıntıların kurtarılışına tanık olacaklardır.

Birce, kazı alanına gitmek için yola çıkarken, bir gün önce kullanılmış eski kitapların satıldığı kitapçıdan aldığı “Gizli Geçitleri Bulmanın Yolları” başlıklı kitabı da yanına alır… Dolunay Masalcısı’nın masalını anlatan bu kırmızı kapaklı kitabı okurken, yazılanlarla yaşadığı yaşam arasında inanılmaz geçişler bulur. Şifreleri yalnız başına çözemeyeceğini düşünür ve eski masal kitabının sırrını arkadaşlarına açar.

Allianoi kazı alanında geçirilen, yarısı masal, yarısı öykü bir hafta, roman kahramanı gençlere hiç unutamayacakları bir deneyim yaşatırken, okurlarına da yıllarca öncesinden gelen bu kırmızı kapaklı masal kitabı aracılığıyla, yaşamın anlamına açılan kapıları gösteriyor: “Her şey yaşamın gizli geçitlerine yol olabilir, yeter ki gör!”

Mavi Zamanlar, sanki binlerce yıl öncesinden başlayan bir masalı, 2003 yılında çözüme ulaştırıyor; ancak Mavisel Yener, masalın yine de bitmemiş olduğunu vurguluyor, romanın son sözcüklerinde: “Çözdüğümüz her sır yeni bir yük bindirir omuzlarımıza… Bu öykü bundan sonra başlar. Mavi Zamanlar’ın Dolunay Masalcısı’ndan merhaba!…”

Serüvene olan merakları sayesinde masalın şifrelerini çözen çocuklar, sözcüklerin gerisinde, yaşama dair nice anlamlar keşfederler. Mavi Zamanlar, geçmişle geleceği günümüzde birleştirirken, hem tarihe saygıyı, hem geleceğe umudu aktarıyor okurlarının yüreğine…

Dünyanın yedi ayrı bölgesinde olduğu düşünülen enerji üreten jeneratörler ele geçirilirse neler olabilir? Dünyanın dengesinde olabilecek en küçük sapma, yeryüzündeki su dengelerinin yerini değiştirebilir mi? Ya kötü niyetli kişiler, bu jeneratörlerden birinin, Allianoi’nin gizli geçitlerinde olduğunu öğrendilerse?

Mavi Zamanlar, okunurken birçok yöne açılımı olan, masal ve gerçekle iç içe geçmiş, böylesine sıra dışı bir öykü sunuyor bize.

Binlerce yıl öncesinin tekerlek izini taşıyan taşın üzerindeki harfler neyi anlatıyor? Yeşil böceklerin sırrı ne? Eski masal kitabında sözü edilen Dolunay Masalcısı kim? Ve bundan sonra, Dolunay’da kim anlatacak masalları?

“Birden sabaha dönüştü karanlıklar; gümüş rengi koca bir dolunay, dağların doruklarına doğru yükseldi.”

Mavisel Yener’in okurların yüreğinde doğdurduğu Dolunay, kim bilir ne yeni şifreler sunacak, ne yaratıcı açılımlar verecek gençlerin belleklerine… Bir şurup gibi akıttığı sözcükleri, nasıl da yeni ilhamlara doğru koşturacak okurlarını…

Yazar, “Görmeyi bilmeyen insanların elinde yanlış anlaşıldı bütün bilgiler.” derken, nasıl da heveslendiriyor genç, yetişkin tüm okurlarını, ay ışığına bulanmış sözcükleri izleyip keşfetmeye…

En iyi çocuk kitabı, yetişkinlerin de okumaktan haz duyacağı kitaplardır. İşte bu roman da, hem gençlerin hem de yetişkinlerin büyülenerek okuyacakları bir yapıt. Mavisel Yener, dili ve kurguyu ustaca kullandığı bu romanında, gençlere heyecanla okuyacakları bir serüven sunmakla kalmıyor, yaşamın çok uzağında birer ders konusuymuş gibi görülen felsefe ve tarihi aslında günlük yaşam içinde nasıl da her an kullandığımızı ve felsefeyle, tarihle her an nasıl da iç içe olduğumuzu fark ettiriyor.

Benim son söyleyeceğim sözü, Mavi Zamanlar’daki genç kahramanlardan biri, çoktan çözmüş de, dile getirmiş bile: “Bu masalı ne zaman baştan okusam, okunmadık şeyler kalmış gibime geliyor. Her okuyuşta, daha önce göremediğim sözcüklerle karşılaşıyorum sanki. Her defasında yeni anlamlar akıyor yeryüzüne. Ne dersiniz? Baştan okuyalım mı?”

AYTÜL AKAL / VARLIK DERGİSİ / (Şubat 2004)

BENZER KAYITLAR

0 81

0 39

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.