Ana Sayfa Basından MAVİSEL YENER İLE PASAKLILAR ÜZERİNE SÖYLEŞİ/ VARLIK DERGİSİ/ EYLÜL 2016/ BAHRİ KARADUMAN

MAVİSEL YENER İLE PASAKLILAR ÜZERİNE SÖYLEŞİ/ VARLIK DERGİSİ/ EYLÜL 2016/ BAHRİ KARADUMAN

Bahri Karaduman
MAVİSEL YENER İLE PASAKLILAR ÜZERİNE SÖYLEŞİ
Pasaklılar Tehlikeli Maymun, Roman, Bilgi Yayınevi

– Pasaklılar Tehlikeli Maymun son yılların en çok okunan, kısa sürede yeni baskıları yapılan bir çocuk kitabı. “Pasaklılık” hepimizin sorumluluklardan uzak, duyarsız, biraz da rahat yanımız. Tatlı bir ironi ile okuru “Pasaklılar Kenti”ne götürüyorsunuz. Girişte “Pasaklılar Kenti senin yaşadığın yere çok uzak da olabilir, pek yakın da…” diye okura seslendiğinize göre sanırım kitap, toplumsal bir gözlem sonucu ülkemize ve insanımıza eleştirel bir bakışı vurguluyor. Ne dersiniz?

-Pasaklılar Kenti, yalnız Pasaklılara bırakılmayacak kadar zengin bir yer. Doğal olarak düşmanları çok. Tehlikelere karşı umut çocuklar mı?

-Ana izlek, teknolojinin önemiyle destekleniyor. Çocuk ve teknoloji, günümüzde eskilerdeki “çocuk ve oyuncak” olgusuyla yer mi değiştiriyor?

-Romanın iletisi çok önemli. Çocukları yaşadıkları coğrafyanın sorunlarını anlamaya ve düşünmeye yönlendiriyor. Kitap bir seri olarak düşünülürse aynı iletinin izi sürdürülecek mi?

– Romanda açık, nükteli, eğlenceli çoğu kez “muzip” diyebileceğimiz bir dil ve anlatım var. Kolay okunan bir romana ulaşmada “dil ve anlatım” ne denli önemli?

-Son yıllarda deneyimli yazarların da çocuk kitaplarına eğilmeleri, yayınevlerinin sorumlu yaklaşımları, örneğin ciltli özenli baskılar, nitelikli çocuk kitaplarını çocuk yazınına kazandırdı. Bir eğitimci olarak bunun mutluluğunu yaşıyorum. Siz, bir yazar olarak bu konuda neler düşünüyorsunuz?

-Geçmişle kıyaslarsak son çeyrek yüzyılda daha çok kitapla daha çok çocuğa ulaşıldı ve “çocuk okur” kavramı yeşerdi. Okullarda yapılan çok sayıda tanıtımlar ve imza günleri, kitap fuarlarındaki çok sayıda çocuk, bu görüşümü doğruluyor. Bu işe gönlünü vermiş Mavisel Yener, Türk Çocuk Yazınının geleceğini nasıl görüyor, diye sorsam neler söylersiniz?

YORUM YOK

Bir Yorum Bırak